Czas na udany urlop – Rzepedź

Rzepedź jest bez wątpienia jedną z najurokliwszych wsi w województwie podkarpackim, a jednocześnie najmniej rozwiniętą pod względem turystycznym – https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeped%C5%BA. Wieś ma dość specyficzne położenie: wtula się w Beskid Niski, a kusi widokiem na Bieszczady. Nie ma ambicji przekształcenia się w popularny kurort czy w uzdrowisko, dopiero budzi się z długiego letargu po sukcesach, które odebrał jej kapitalizm. W latach 60-tych XX wieku powstały tutaj Bieszczadzkie Zakłady Przemysłu Drzewnego. Fabryka produkowała między innymi wyroby takie jak mozaiki podłogowe, parkiety, płyty wiórowe i sztuczny dym wędzarniczy. Zakład zatrudniał 700 osób. Powstało tu osiedle pracownicze. Fabryka dominowała w przemysłowej części wsi, najstarsza część osady generowała natomiast zupełnie inną energię – panował w niej sielankowy nastrój.

To co się stało w dolinie potoku Rzepedka jest datowane na 1526 rok. Osada powstała jako królewska wieś na przywileju, jaki wydał starosta sanocki, Mikołaj Wolski. Wraz z lokacją wsi powstała w niej cerkiew – w 1824 roku na jej miejscu pobudowano cerkiew Świętego Mikołaja Cudotwórcy. Jest to budowla typu wschodniołemkowskiego, wykonana z drewna i kamienia łamanego (kamień występuje w podmurówce). Ma konstrukcję zrębową i jest trójdzielna. Dzwonnica jest obiektem wolnostojącym i ma trzy kondygnacje. W 1826 roku cerkiew była konsekrowana. W 1896 roku świątynia została wzbogacona o ikonostas będący dziełem Josipa Bukowczyka. Carskie wrota to finezyjna robota, podkreślająca motywy z winną latoroślą.

Baza noclegowa w Rzepedzi to bez wątpienia unikalna możliwość spędzenia wolnego czasu w malowniczej wsi bez turystycznego zgiełku. Takich miejsc w Polsce jest zdecydowanie coraz mniej – Rzepedź to skarb dla amatorów wypoczynku w kameralnej otoczce {noclegi w okolicy Rzepedzi – http://meteor-turystyka.pl/noclegi,rzepedz,0.html}. Okolica sprzyja wielogodzinnym wędrówkom i epatowaniu się potęgą przyrody.

Niestety na przestrzeni dziejów, głównie podczas trwania I i II wojny światowej, część ikon została skradziona. Podobny los spotkał dzwony, przy czym różne źródła podają inne historie na temat miejsca ich ulokowania. Najprawdopodobniej są w Sanoku. Na szczęście nie zaginęły ikony Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Chrystusa Błogosławiącego oraz Świętej Anny Samotrzeć ze Świętym Joachimem i Józefem. Cerkiew została odrestaurowana w 2000 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>